Съществува връзка между физическа активност, диета и телесно тегло, като фактори за преживяемостта при рак на гърдата. Намаляването на смъртността е свързано с консумация на голямо количество плодове и зеленчуци, увеличена физическа активност и телесната маса в границите на нормата. Риск се наблюдава при жени със затлъстяване. Малко от затлъстелите жени са били физически активни и са се хранили здравословно (16% спрямо 30%) Много малък брой пациентки, които са успели да преживят рака на гърдата, водят здравословен начин на живот с препоръчваната консумация на плодове и зеленчуци и умерена физическа активност.
Препоръки за храненето са базирани на ролята, върху разпространението и развитието на рака на гърдата, като се вземе предвид идеалното тегло, намаляване на мазнините, увеличаване на влакнините от ядене на плодове, зеленчуци и зърнени храни . Следва да се ограничи консумацията на алкохол и за включване на физическа активност в начина на живот.
А диета е:
най-малко 25% по-малко мазнини и калории и 25 грама фибри на ден.
Изследвания в САЩ показват, че около 35% от случаите на рак при жените е свързана с диетата .
Случаите на рак на гърдата, варира от 22 на 100 000 жени в Япония, в сравнение с 68 на 100 000 жени в западните страни, този ще разлика се дължи поради приема на фибри , използвани от японските жени, но не и на Запад .
Епидемиологичните доказателства в подкрепа на тези проучвания показват, че културните фактори като начин на живот, особено диета са важни фактори в етиологията на развитие на рак на гърдата. Други фактори, които влияят за рака на западните жени е, че те обикновено ядат повече мазнини, и имат заседнал начин на живот от колегите си на Изток. Всички тези фактори са свързани с повишен риск от рак на гърдата.
Според епидемиологичните проучвания, проведени в САЩ показват, че пациенти с рак на гърдата, които имат ниско съдържание на мазнини, имат по-висок процент на оцеляване. Приема на мазнини в САЩ е около два пъти по-голям от Япония. Последните проучвания показват, че употребата на ненаситени мазнини, например зехтин, намаляват риска от на рак на гърдата, в контраст с тези данни, висока консумация на животински мазнини, от червените меса богати на наситени мазнини увеличават честотата на рака.
В заключение въз основа на множество проучвания показват, че наднорменото тегло и затлъстяването са свързани с по-лоша прогноза при пациенти с рак на гърдата се дължат на:
Поради това, тази група пациенти с рак на гърдата и с наднормено тегло трябва да бъдат включени в програми за промяна начина им на живот (физическа активност, промените в навиците на хранене, психологически консултации).
Витамини и минерали при рак на гърдата
Достатъчен прием на витамин А в диетата е от полза за намаляване на рак на гърдата.
Що се отнася до консумацията на витамини C и E, има и противоположни мнения за количества, които се консумират, някои твърдят, че трябва да се консумира 300 мг витамин Е. на ден, и 500 мг. на ден на витамин С.
Един добър прием на витамин Е заедно с прием на селен действат като антиоксиданти .
Плодове и зеленчуци
Ниският или недостатъчен прием на плодове и зеленчуци в диетата е свързано епидемиологично с повишен риск от различни ракови заболявания, включително и на гърдата. А плодовете и зеленчуците са отличен източник на фибри.
Кофеинът и алкохола :
са рискови фактори при прекомерен прием на тези.