Кърлежите пренасят вируси и бактерии, които причиняват инфекциозни заболявания. Жизненият цикъл на кърлежите е сложен. Състои се от четири етапа: яйце, ларва, нимфа и възрастни. Снасянето на яйца се осъществява извън животински гостоприемник, изискват се условия на влажност и температура за този процес за да продължи да се развива от яйце до ларва. По времето, когато ларвите са подходящи кърлежа започва цикъл на хранене.
Следните съвети ще ни помогнат да се предпазим от тях.
ПРЕВЕНЦИЯ И КОНТРОЛ НА КЪРЛЕЖИТЕ
Комарите и кърлежите, може да се считат за най-значимите членестоноги в общественото здраве.
v Захапката често остава незабелязана, което позволява на кърлежа да остане "прикрепен" към човек дълго време и по този начин увеличава риска от инфекция.
v Разполага се в тялото, където той почти не се забелязва.
v Много видове кърлежи имат два или дори три домакина, което улеснява преминаването на патогени от един на друг.
Кърлежите са с голямо разнообразие на семейства и родове. Всеки вид има специфични биологични характеристики, факт, който определя статута си на животински вредители. Този факт е от огромно значение от гледна точка на превенцията, наблюдението и контрола и, следователно, точната идентификация на членестоноги е от основно значение и необходима стъпка за лечение.
Кърлежите са членестоноги, принадлежащи към друга група насекоми, паякообразни. В клас "паяк" се включват червеите, кърлежите, скорпионите и паяците.
Морфологично те се различават от насекомите:
Главата и гръдния кош се смесват (главогръда)
Има четири чифта крака
В някои случаи след ужилване, неговия размер се увеличава драстично