Outside Webpage (Iframe)

 

Храна за пълноценен мозък

Мозъкът, както всички  органи в тялото ни, се нуждае също от храна, и то доста  качествена, че да може да ни е полезен максимално. Особено подходяща е тази, която съдържа в изобилие витамин В5. Богата на тези  съставка е рибата. Витамин В5 допринася за,  електрически сигнали в мозъка и улеснява ефективността и бързината на работата му. Също така много полезни са витамините В1, В3, С и Е. Селенът пък улесняват захранването на мозъка с кислород.

Всички тези вещества играят важна роля в химията  на нашия мозък.

  1. Пълнозърнест хляб;
  2. Най-подходящите храни за мозъка;
  3. Риба - особено херинга, скумрия и сьомга;
  4. Червено месо - особено черен дроб;
  5. Жълтъци;
  6. Сусамови и слънчогледови семки;
  7. Ястия и храни, включващи ръж, овес, ечемик и ориз;
  8. Зеленчуци -  листни, както и чушки, и бобови растения.
  9. Плодове - особено манго и киви.
  10. Червено месо - особено черен дроб;

Мозъкът  е сложна плетеница от неврони или нервни клетки и електрически кабели, свързани помежду си чрез прости химични вещества, чиято мисия е да предава съобщения от една нервна клетка към друга. Мозъкът представлява само 2% от теглото, обаче, се нуждае от около 20% от енергията, която консумираме. Ако ние сме "това, което ядем", значи мозъкът ни също зависи от това какво ядем. Ние можем да подобрим здравето и функционирането на мозъка чрез храната.

Основната енергия, необходима на мозъка да функционира е глюкозата, която идва от консумирането на храни, богати на въглехидрати като зърнени храни, бобови растения, плодове и зеленчуци и млечни продукти. Но той също се нуждае от други основни хранителни вещества: витамини, минерали, мастни киселини, протеини... Излишъкът на необходимите хранителни вещества може да се отрази на нервната система. Небалансирана диета може да доведе до някои специфични недостатъци на някои хранителни вещества, които се проявяват със симптоми или усещания като апатия, отпадналост, раздразнителност, нервност, умора, разсеяност, намалена памет, концентрацията и дори депресия.

Какви храни са необходими, за да са мозъците ни здрави?

Мозъкът е много важна част от тялото. Мнозина го сравняват с био-компютър, който извършва мисловна дейност като памет, реч, мислене и други.
   
Въпреки че генетично наследство може да доведе до заболявания като Алцхаймер, Паркинсон, множествена склероза, депресия и др., Изследвания показват, че  диетата директно влияе върху физиологичното благосъстояние на мозъка.

Кои са храните, които трябва да ядем, за да поддържаме мозъка здрав?

Какви витамини или хранителни добавки трябва да вземем и този орган да няма никакви щети или най-малкото да бъде поддържан в добро състояние, възможно най-дълго?

В тази връзка, редица хранителни вещества, според изследвания, позволяват на мозъка да се представят добре в ежедневната си работа:

Фосфор: Това е важен хранителен елемент за мозъка и се намира в млечните продукти, банани, пълнозърнести храни, бирена мая, какао, зелени листни зеленчуци, особено ябълки, целина, магданоз, зеле, и т.н. .) сушени зърна (боб, грах и леща), ядки (бадеми, фъстъци, и др.) яйчен жълтък, риба, картофи и пилешко месо.

Селенът е друго необходимо хранително вещество. Той се намира в храни като риба (херинга, риба тон, и др.), стриди, яйца, пълнозърнести храни, пшеничен зародиш, гъби и някои зеленчуци като чесън, броколи и моркови.

Цинк: Що се отнася до цинка, може да си го набавите чрез морски дарове, месо, яйчен жълтък, зърнени храни, пълнозърнест хляб, бирена мая, ядки, гъби и някои зеленчуци (броколи, спанак и боб).

Витамин Е: Този витамин се намира в масло от пшеничен зародиш и слънчоглед, а също и в зехтина и царевицата.

Освен храна и хранителни вещества, описани по-горе е необходимо да се отбележи, че може да вземате и билката гинко билоба. Тази билка, използвана от много древни времена на изток, има антиоксидантни компоненти и подобрява притока на кръв към мозъка.


Предлагаме Ви една здравословна рецепта, която можете да приложите да подобри и засили функциите на мозъка и умствените способности (включително при деца на училищна възраст ):


Състав:

1 чаша вода

150 грама бадеми

2 супени лъжици мед

2 зрели круши, обелени и нарязани

Подготовка
Отстранете кожата от бадемите. За да направите това, сварете ги в малко вода за няколко минути и разтъркайте до премахване на кожата. Поставете обелените бадеми, водта, меда и крушите в блендер и пасирайте.
 

Друга здравословна рецепта включва:

Състав

4 сини сливи

Чаша мляко.  

Подготовка
Оставете сините сливи в чаша вода на всека една да излезе многото захар, която съдържа. След това на следващия ден, отстранете костилките от сините сливи и ги добавете към чаша топло мляко. Изпийте преди лягане.  
Тази рецепта не само подобрява паметта, но също така помага хора страдащи от запек.



Етикети:   
След ядене никога не се заседявайте дълго на масата.  Утоляването глад не идва веднага - ставайте от масата, още до...
Няма някой, който да не е чувал поговорката ,,Закуската изяж сам, обяда раздели с приятеля, а вечерята дай на врага&rdqu...
Какво е това “разделно хранене”? Разделното храненее система за хранене, разглеждаща храната като сбор от х...
Ако сте на някаква диета може да си позволите сутрин   40-50 грама халва Полезна за организма е само халвата б...
Най-често срещаните заблуди свързани с храненето и диетите
Диета според кръвната група аб
5 дневна ефективна диета с тиква
Диета с кисело зеле - 3 кг. за три дни
Малинов кетон
Най-нови
Диетата е характерна с това, че носи името на своя създател – диетолога Дюкан. Пр...
Наближава служебното Ви парти, а вие сте попрекалили с хапването и имате нужда да свалите ...
как да...
Тайната е да не хапвате нищо 25 часа (можете да пиете само течности), но това винаги трябв...
Важен е и психологическият резултат. Замислете се – защо хората купуват хапчета за о...