Събран от растенията и донесен в кошера, прополисът запазва всичките си свойства. Много важно свойство на прополиса е, че не унишожава нормалната чревна флора, а убива болестотворните микроорганизми, като не създава резистентност (устоичивост спрямо антибиотици) у тях. Заедно с етеричните масла те осъществяват антимикробния ефект.
Aнтимикробния ефект се дължи на:
-
р-кумариновата киселина;
-
кофеиновата киселина;
-
пиноцембрина;
-
бензоената киселина.
Какви са лечебните свойства на прополиса:
Освен това, че има дезинфекционно, обезболяващо и
имуностимулиращо действие той регенерира клетките и намалява болката. Прополисът, освен като смола, восък, етерични масла и цветен прашец съдържа и активни съставки като витамин А, В и С, аминокиселини и минерали, които дават много добри резултати при отслабналия имунитет, респираторните инфекции и кожни болести.
От народната медицина:
-
Пет капки прополис например могат да спират хремата на детето - 5 капки от клеевата тинктура се капват в 10 мл физиологичен разтвор. Съобразено със силата на хремата се накапват по 2-4 капки в двете ноздри от през половин час до 2-4 пъти през деня.
-
Лекуване на кокоши трън, брадавици – 50 % прополисов мехлем + 5% салицилова киселина се смесват и се маже болното място.
- Профилактика на акне – 30 грама прополис се смесва с 100 гр. чист спирт и се маже засегнатото място.
За какво е бил използван прополисът в миналото?
В миналото прополисът е бил използван като полировъчен материал при изработването на цигулки. Те били намазвани с разтвор на прополис в терпентин и спирт, за да издават по-нежен звук.