Остеопороза - ужас!
Какво знаем за нея.За съжаление жените са застрашевни и твърде късно разбират за опасността от това заболяване. Двата най-сигурни начина да се предпазите са спорт и балансирано хранене. Ако започнете навреме ще изглеждате добре и след 50-та годишнина.
Упражненията на всяка възраст са от жизненоважно значение за здравите кости и е от съществено значение за превенция и лечение на остеопороза. Упражненията не само подобряват здравето на костите, но и увеличават мускулната сила, координацията и равновесието и спомагат за подобряване на общото здравословно състояние.
Защо трябва да се упражняваме?
Като цяло, жените и младите мъже, които тренират редовно, като цяло постигат по-голяма костна маса (най-високата степен на силата на костите), отколкото онези, които не се упражняват. Повечето хора достигат пикова костна плътност между 20 и 30 годишна възраст. От тази възраст обикновено костната плътност започва да намалява. Жените и мъжете над 20-годишна възраст може да предотвратят загубата на костна маса, като правят редовни упражнения. Упражнението ни позволява да се поддържа мускулната сила, координация и баланс, който от своя страна помага за предотвратяване на паданията и фрактурите. Това е особено важно за възрастните хора и хората, които са били диагностицирани с остеопороза.
Най-доброто упражнение за укрепване на костите
Примери за такива упражнения включват вдигане на тежести, разходки, туризъм, бягане, изкачване на стълби, игра на тенис и танци. Колоезденето помага за укрепването и поддържането на мускулната маса и намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, но не е най-ефективно за укрепване на костите.
Съвети:
Ако имате здравословни проблеми, включително сърдечно-съдови проблеми, високо кръвно налягане, диабет или затлъстяване, или ако сте минали 40-годишна възраст или сте по-възрастни, се консултирайте с Вашия лекар преди да започне да упражнявте редовно.
Обърнете внимание на тялото си. При започване на рутинно упражнение, може да имате някаква болка и дискомфорт в мускулите, но не трябва да бъде болезнено или да продължава повече от 48 часа. Ако това се случи, спирайте упражненията, ако почувствате болка или дискомфорт в гърдите се посъветвайте с Вашия лекар преди следващата си тренировка.
Ако имате остеопороза, е важно да се обърнете към Вашия лекар какви дейности са безопасни за вас. Ако имате ниска костна маса, експерти препоръчват да си предпазите гръбнака и избягвате упражнения или дейности, които причиняват огъване или извиване на гърба.
Цялостен режим за борба с остеопорозата
Не забравяйте, че упражнението е само част от схемата за превенция или лечение на остеопороза. Също и диета, богата на калций и витамин D, помага за укрепване на костите във всяка възраст. Правилното хранене и физическите упражнения не са достатъчни, за да спре загубата на костната плътност причинени от заболявания, менопауза или определени навици, като злоупотребата с алкохол. Важно е да разговаряте с Вашия лекар за тест на костната плътност. Ако денситометрия показва ниска костна маса, попитайте какви лекарства могат да помогнат за поддържането на костите здрави и борба с остеопорозата.